Print        Send to Friend

زنگنه با تاکید بر استفاده از ظرفیتها و نیروهای جوان خواستار شد

شرکتهای صاحب صلاحیت E&P برای تقویت بخش بالادستی خود اقدام کنند

وزیر نفت گفت: شرکتهای ایرانی صاحب صلاحیت در حوزه اکتشاف و تولید برای تقویت بخش بالادستی در شرکتهای خود با توجه به ظرفیتها و نیروهای جوان موجود در کشور اقدام کنند. 


به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه عصر امروز (چهارشنبه، ٢٠ مردادماه) در نشستی با مدیران ارشد شرکتهای ایرانی اکتشاف و تولید که صلاحیت عمومی آنها به عنوان شرکتهای E&P مورد تائید وزارت نفت قرار گرفته است به تشریح برنامه های این وزارتخانه در اجرای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری برای ایجاد و تقویت شرکتهای نفتی ایرانی پرداخت.


وی همچنین در این دیدار راهکارهای اتخاذ شده برای حضور شرکتهای داخلی در اجرای قراردادهای نفتی را تشریح و اظهار کرد: شرکتهای صاحب صلاحیت در حوزه اکتشاف و تولید برای تقویت بخش بالادستی در شرکتهای خود با توجه به ظرفیتها و نیروهای جوان موجود در کشور اقدام کرده و سعی کنند از طریق جلب همکاری شرکتهای خارجی به فناوری روز دنیا دست یابند.


وزیر نفت با بیان این که ٢ مسیر جلوی شرکتهای ایرانی تائید صلاحیت شده وجود دارد که یا در کنار شرکتهای سرمایه گذار خارجی در میدانهای بزرگ حضور پیدا کنند و یا در میدانهای کوچک به عنوان شرکت راهبر با شرکتهای خارجی کوچک و یا مشاوران معتبر خارجی همراه شوند، یادآور شد: با هر یک از این دو گزینه، این شرکتها وارد دوران جدیدی می شوند که امیدواریم پیرو این حرکت چند شرکت اکتشاف و تولید ایرانی ایجاد شوند که بتوانند در منطقه و بیرون از کشور هم فعالیت کنند.


به گفته زنگنه، این حرکت در جهت پیاده سازی سیاستهای اقتصاد مقاومتی و درونزا و برونگرا کردن اقتصاد است.


مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران هم که در این نشست حاضر بودند، تاکید کردند: شرکتهای ایرانی تائید صلاحیت شده می توانند افزون بر مشارکت با شرکتهای خارجی به طور مستقل نیز در اجرای طرحهای نفتی کوچک در حدی که بتوانند منابع مالی لازم را تامین کنند، حضور یابند.
در این جلسه مدیران ارشد شرکت های پتروپارس، پتروایران، انرژی دانا، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک)، مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران)، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا) و انرژی پاسارگاد حضور داشتند.


18:00 - 20/05/1395    /    Number : 11    /    Show Count : 1501Close